Yükleniyor
Avrupa'da nüfuzunu artıran Çin Sırbistan ile ticaret anlaşması imzaladı

Ticaret anlaşması Brüksel için olumsuz bir gelişme, zira AB iç pazarını korumak için Çin menşeli elektrikli araçlara uyguladığı vergiyi yüzde 10'a çıkarmayı düşünüyor.

Çin ve Sırbistan, iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi bağları derinleştirecek yeni bir serbest ticaret anlaşmasını temmuz ayı başında uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

"Paylaşılan Gelecek" adı verilen kapsamlı Sırbistan-Çin ortaklığının bir parçası olan anlaşma, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić ve beş yıl aradan sonra ilk kez Avrupa'yı ziyaret eden Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından çarşamba günü Belgrad'da düzenlenen ortak basın toplantısında duyuruldu.

Vučić anlaşmanın Sırbistan'ın "geleceğini garanti altına alacağını" ve "önümüzdeki beş ila on yıl içinde elmadan sığır etine" kadar ülkenin Çin'e yaptığı ihracatın neredeyse yüzde 95'ine uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılacağını söyledi.

Sırbistan'ın en büyük yabancı yatırımcısı konumundaki Çin'in lideri ilişkilerini "kaya gibi sağlam" ve "güçlenerek" büyüyen bir ilişki olarak tanımladı.